„Byl bych v koncích, nemít ji u sebe.“ Toto si nejednou pomyslel každý, koho tento malý zázrak zachránil. Nyní si povíme, co by správná ‚Kápézetka‘ měla obsahovat a k čemu je to dobré. Pamatujme však, že vše v ní je k použití v krajních případech a rozhodně se nůžeme spoléhat jen na její obsah. Vždy mějte při sobě dobrý nůž, zápisník a tužku, baterku apod!
Balení
Neměla by být moc velká, aby se dala nosit všude a neměla by být zase moc malá, abysme do ní naskládali všechny ty potřeby, které by se nám mohly hodit. Mě se moc osvědčila plechová krabička od bonbónů Energit. Do této jsem napěchoval vše potřebné a dokonce se pěkně vejde do brašničky, kterou lze koupit a tak se dá nosit na opasku. Samozřejmě existují i varianty kulaté šroubovací a tedy i voděodolné.
Označení a štítky
Každá KPZ by měla být řádně označená a obsahovat štítek s informacemi svého majitele. Takový pomůže nálezci vám ji vrátit ztratíte-li ji. A v nouzových případech byste na štítku měli mít napsané celé své jméno, adresu, telefon na rodiče a nejlépe i 3 pohotovostní čísla, tedy hasiče 150, policii 158 a lékaře 155. Zaběhlou službou je i tzv. „tísňová linka“ s tel. číslem 112, která tři předešlé nahrazuje.
Obsah
Co si do krabičky naskládáte záleží jen na vás, ale doporučené minimum jsme sestavili z vlastních zkušeností samozřejmě posílených radami odborníků. Pečlivě zvažujte každou položku, protože vám jednoho dne může velice pomoci, ne-li zachránit.
- březová kůra
- sirky + škrtátko / malý zapalovač
- provázek
- malý nožík / žiletka
- jehla, nit + několik knoflíků
- spínací špendlík
- malé hřebíčky
- tužka + papír
- svíčka
- polštářková náplast
- padesátikoruna
Co k čemu slouží?
Březová kůra – Používá se na podpal vlhkého dřeva a při rozdělávání ohně za nepěkného počasí. Suchá kůra velice dobře hoří a tak je k tomuto ideální.
Sirky + škrtátko / malý zapalovač – Slouží k zapálení ohně či svíčky. Též se může použít na desinfikování jehly při jejím použití, které vyžaduje sterilní hrot.
Provázek – Pevný provázek na svázání např. roztrženého batohu, roztržené boty, apod.
Malý nožík / žiletka – Slouží k ořezání klacíku, který použijeme jako kolík u přístřešku, na řezání větví na podpal ohně, na krácení provázku či náplasti
Jehla, nit + několik knoflíků – Vhodné pro opravu roztržených oděvů, plachet, apod.
Spínací špendlík – Vhodný na provizorní „zašití“ roztrhlé látky oděvu či batohu.
Malé hřebíčky – Připevnění provázkuna klacek při stavbě přístřešku apod.
Tužka + papír – Ideální na poznačení jakékoliv zprávy, napsání vzkazu apod. Rozhodně se nespoléhejte na propisovačky či fixy, které vysychají či zamrzají.
Svíčka – Nouzový zdroj světla a trochy tepla. Doporučujeme svíčku tlustou lojovou, nikoliv svíčku tenkou narozeninovou.
Polštářková náplast – Nejčastěji se používá na zalepení puchýřů, když není po ruce lékárnička. Rozhodně ji nepoužíváme jako provizorní lepící pásku.
Padesátikoruna – Může být použita na telefonování